ترموستات چیست؟

وسیله ای که درجه حرارت موتور خودرو را تنظیم میکند ترموستات نام دارد.

دمای ایده آل موتور خودرو 85 درجه سانتی گراد است که ترموستات باعث میشود موتور خودرو به صورت اتومات روی این دما باقی بماند. اما اگر موتور در دمای پائین تری قرار داشته باشد؛ سرد شدن موتور باعث بالا رفتن غلظت روغن آن میگردد. که در این صورت روانگاری قطعات دچار مشکل میشود.

و سرد بودن بیش از حد موتور باعث فرسوده شدن آن خواهد شد در مقابل اگر دمای موتور بیش از حد نرمال آن بالا رود باعث رقیق شدن روغن موتور خواهد شد که این امر نیز خاصیت روان کنندگی آنرا از بین خواهد برد.

دمای خودرو نقش بسیار مهمی در کارکرد خودرو داشته بنابراین میتوان گفت که ترموستات یکی از مهمترین قطعات خودرو است.

داخل ترموستات یک سیلندر میباشد که این سیلندر پرشده از موم است هنگامی که این قطعه گرم میشود این موم از حالت جامد به حالت مایع تبدیل شده و با ذوب شدن آن حجم آن افزایش چشم گیری میکند. این افزایش حجم باعث میشود طول سیلندر افزایش پیدا کند و ترموستات باز شود که با این عمل مسیر برای عبور آب باز خواهد شد.

اگر ترموستات وجود نداشته باشد چه اتفاقی رخ میدهد؟!

اگر این قطعه نباشد موتور برای اینکه به دمای مطلوب و مورد قبول خود برسد باید بیشتر کار کند. اما گاهی ممکن است به علت نبودن ترموستات دمای موتور به هیج وجه بالا نرود. که در این صورت ؛ پائین بودن این دما رینگ پیستون ها ؛ بلبرینگ ها ؛ و بقیه اجزا که هنوز از لحاظ حجم و سایز منبسط نشده اند ممکن است که به دیگر قطعات فلزی موتور ضربه بیشتری وارد کنند.

نکته مهم: با نصب کردن ترموستات با دمای استاندارد ؛ مصرف سوخت کاهش پیدا کرده ؛ فرسایش موتور کمتر و کارکرد موتور افزایش پیدا میکند.

ترموستات انواع مختلفی دارد که یکی از آنها : ترموستات الکترونیکی میباشد.

  • این ترموستات قطع و وصل جریان الکتریکی را با انتقال فرمانی که از سنسور دمایی دریافت کرده است به یک رله مینیاتوری به واسطه جریان الکتریکی انجام میدهد.
  • ترموستات الکترومکانیکی: این ترموستات مدار الکتریکی را توسط فرمان حسگر حرارتی به واسطه یکسری رابط مکانیکی به میکروسوئیچ قطع و وصل میکند.

اگر ترموستات کار نکند چه اتفاقی می افتد؟!

اگر چنانچه به دلایلی ترموستات کار نکند عواقب سنگینی خواهد داشت ؛

  1. خودرو جوش آورده و باعث سوختن سرسیلندر خواهد شد.
  2. دمای موتور خودرو کاهش پیدا میکند که این عمر باعث خراب شدن موتور خواهد شد.
  3. مصرف سوخت بالا میرود.
  4. غلظت روغن خودرو پائین می آید.
  5. باعث خرابی و استهلاک سایر قطعات خودرو خواهد شد.

امیدواریم که تا حدی توانسته باشیم با انتشار این مقاله به شما کمک کنیم.

گروه کارنیوال پارتس با دراختیار گذاشتن تمامی قطعات خودروهای چینی با بهترین و نازل ترین قیمت و کیفیت در خدمت شماست با ما در تماس باشید:

3669106

36617984

36610483

09121433075

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *